Ortopedija vilice
Pravilan i harmoničan odnos i položaj vilica i zuba je neophodan prvenstveno iz funkcionalnog razloga. Nepravilnosti odnosa i položaja mogu uzrokovati poremećaj žvakanja, disanja, pojačano trošenje zuba, parodontološke probleme, kao i problem održavanja higijene. Estetika je podjednako važan aspekt ove regije.
Prva poseta ortodontu je najbolja još u ranom uzrastu, gde se kliničkim pregledom mogu ustanoviti neke nepravilnosti i napraviti preliminarni plan praćenja rasta, motivacija u korekciji loših navika, kao i značaja očuvanja zdravlja mlečnih zuba I održavanja higijene, a ukoliko je neophodno uz dodatnu analizu studijskih modela i rendgen snimaka, započeti ranu terapiju.
Ortodontska terapija nema starosna ograničenja, s tim da postoje određeni periodi koji su najpovoljniji za korigovanje određenih nepravilnosti. Krajnji cilj jeste postizanje pravilnih medjuviličnih odnosa, idealan raspored i položaj zuba. Na taj način uspostavlja se pravilna funkcija i estetika oralnog sistema, smanjuje rizik od pojave karijesa, parodontopatije i oboljenja temporomandibularnog zgloba. Leče se nepravilnosti u funkciji žvakanja, disanja, govora, vraća samopouzdanje i lep osmeh. Najcešće primenjivane metode korigovanja nepravilnosti su mobilni i fiksni ortodontski aparati.
Mobilni ortodontski aparati, aktivni i funkcionalni, najčešće se koriste u periodu aktivnog rasta deteta, i veoma su korisni u stimulisanju rasta vilica i njihovog dovođenja u povoljni međusobni odnos. Da bi se postigao željeni rezultat, mobilne aparate je neophodno nositi najmanje 14h dnevno, tako da su dobra motivisanost i deteta i roditelja neophodni. Razvoj materijala i tehnike omogućili su izradu mobilnih aparata koji bojama i dezenom povoljno utiču na raspoloženost malih pacijenata da ih nose. Napred u razvoju 3D tehnologije je omućio i razvitak Invisaling folija za ispravljanje zuba koji na sličan kao i standardni mobilni ortodontski aparati dovode do rezultata bez potrebe da aparat bude fiksiran. Dodatni benefit Invisaling folija je njihova providnost i udobnost što omogućava korisniku da je lakše i neprimetnije nosi.
Iako je teško motivisati male pacijente da nose mobilne aparate, pogotovo funkcionalne, koji drže vilice u određenom položaju i svojim oblikom i dimenzijama onemogućuju govor i uobičajeno funkcionisanje, mobilni aparati imaju izuzetno bitnu ulogu u stimulaciji i korekciji rasta vilica i zuba, i ne mogu potpuno biti zamenjeni fiksnim ortodonskim aparatima.
Fiksni ortodontski aparati, kako sam naziv kaže, fiksirani su na zubima što im omogućava 24-časovnu aktivnost i samim tim kontinuirano delovanje, što vodi mogućnosti primeni blažih sila i manjoj traumi na zub i strukturu na koju se utiče. Takođe, fiksiranost aparata omogućava punu kontrolu terapeuta u toku terapije, što omogućava završetak u najkraćem mogućem roku.
Prosečan period nošenja fiksnog aparata je izmedju godinu i dve, tako da je motivisanost pacijenta ključna za saradnju. Završetak nošenja fiksnog aparata nije i završetak terapije, jer je neophodno nakon uklanjanja aparata nositi tzv. ritejnere koji će obezbediti stabilnost rezultata.
Postavka fiksnog aparata je bezbolna, a dobra higijena, koja je preduslov za početak terapije fiksnim aparatima, kao i pažljivo uklanjanje bravica nakon završetka aktivnog dela terapije, ne utiče štetno na zub i njegove strukture.
Bravice koje se koriste mogu biti izrađene od različitih materijala (metalne, bezmetalne), veličina (standardne, mikro), mehanizma vezivanja aktivnih elemenata (standardne, samoligirajuće), kao i primenjene tehnike (standardna, lingvalna).
Ukoliko imate problem sa nepravilnostima zuba, vilica i lica, stomatološka ordinacija će vam pomoći – jednostavno i efikasno. Naš cilj je da adekvatnom terapijom u najkraćem roku dobijemo željeni estetski i funkcionalni rezultat kome je obezbeđena trajnost i stabilnost. Prateći savremene trendove u terapiji koristimo veliki izbor mobilnih i fiksnih aparata kako bi ispunili Vaša očekivanja po pitanju estetike i učinili tretman što komfornijim.